Sněhové vločky se letos zatím českým luhům a hájům vyhýbají jako čert kříži. To ale nutně neznamená, že musí milovníci zimních sportů zamáčknout slzu v oku. V Alpách je už na mnoha místech sněhová čepice dostatečná. Mnohakilometrové sjezdovky jsou upravené a čekají s trochou nadsázky jen na nás. Od parádní zimní dovolené nás tak dělí jen pár hodin cesty autem…

Alpy jsou jistotou sněhu v chudé době

Scenérie, které se nám dnes naskýtají při pohledu z okna, mají s ladovskou zimou společné asi tolik, nakolik se trojúhelník podobná čtverci. Štěstí v neštěstí ale skví v tom, že stačí sednout do auta a za pár hodinmůžeme být pod některým ze sněhem pokrytých alpských velikánů. Holt když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.

Zimní dovolená v Rakousku

Rakousko platí už mnoho let za jedničku, co se týče zimních sportů. Pokud se ptáte, kam v zimě na dovolenou, je náš jižní soused jasnou volbou. Zemi z více než dvou třetin pokrývají Alpy. Nachází se tu dokonce i několik ledovců, na kterých se lyžuje celoročně či minimálně velmi dlouho. Většina z nich se nachází ve spolkové zemi Tyrolsko (Hintertux, Kaunertal, Pitztal či Sölden). Mölltalerský ledovec s často nejvyšší sněhovou pokrývkou v celé zemi se pak nachází v Korutanech.

Pokud jsme vás navnadili a nyní přemýšlíte, do kterých končin Rakouska byste se rádi podívali, máme dobrou i špatnou zprávu. Ta dobrá je, že při výběru jen stěží uděláte chybu – skvělých středisek je zde obrovské množství. Ta špatná je, že se opravdu nevybírá snadno. Prostě lyžování v Rakousku si užijete, ať pojedete kamkoliv.

Ledovce lákají

Pokud chcete mít absolutní jistotu dostatečné sněhové pokrývky, doporučujeme ledovce. Kromě výše uvedených stojí za zmínku také Stubaier nedaleko Innsbrucku. Užijete si tu, mimo jiné, lyžování s dětmi (k dispozici hlídání, lyžařská školka, vleky a lanovky uzpůsobené pro ty nejmenší). Jihočechy od ledovce Kitzsteinhorn v Salzbursku pak dělí jen zhruba tři hodiny jízdy a přibližně stejně dlouho se jede i na slavný Dachstein.

Lyžování v Itálii? Jednoznačně ano!

V evropském kontextu je Itálie unikátní a srovnání snese snad jen s Francií. Nachází se zde mnohokilometrové pláže, na kterých se v letních měsících válíme. V severní části země se ale nekompromisně zvedají alpské hřebeny a i pod nimi nalezneme řadu zajímavých a neobjevených lyžařských středisek.

Mezi ta neobjevená rozhodně nepatří Livigno. Svého času zde představovali Češi druhé nejčastější návštěvníky. Ve středisku je mnoho kilometrů sjezdovek ale také – a to zdaleka neví každý – tratí pro běžkaře. Díky vysoké nadmořské výšce se zde běžkuje až do května a středisko si oblíbila i řada sportovců ke tréninku.

Jak se do Alp dostanu, když nemám auto?

Nemáte auto? Nevadí. Jednoduše si vypůjčte velkoprostorový vůz Ford Tourneo Custom. Auto je po servisní kontrole, pojištěné, vztahuje se na něj celoevropská asistenční služba Ford Assistance, bonusem jsou pak také dálniční známky. Tourneo Custom přijde vhod i tehdy, kdy vás jede 5 nebo 6. V tomto štědře dimenzovaném voze se nemačkáte a snadno do něj naložíte i sportovní náčiní. Tak co? Jste připraveni vzít za skvělých podmínek celou rodinu nebo partu na bezstarostnou dovolenkovou jízdu?

Na dovolenou s Fordem

Skvěle vybavený a bezpečný devítimístný Ford Tourneo Custom vás za skvělých cenových podmínek doveze na dovolenou odkudkoli z České republiky či Slovenska.